Skandynawia po raz pierwszy – początek wielkiej miłości

Nie wiem jak to się stało, że pewnego dnia postanowiliśmy pojechać na północ. Nigdy nas tam nie ciągnęło – zimno, daleko, pusto. Ale stało się, pojechaliśmy (jeszcze w starym składzie). No i to był strzał w 10! Miejsce idealne, spełnienie marzeń, raj na ziemi. Nigdy potem nie zachwyciliśmy się żadnym miejscem tak bardzo. W ciągu 3 tygodni zobaczyliśmy fragmenty Danii, Szwecji i Norwegii. Naszą największą miłością została Szwecja i to w niej spędziliśmy najwięcej czasu.

DSC03936
W drodze na lodowiec w Norwegii
DSC04049
Po prostu ładne jezioro
DSC03434
Zwykła ulica i jej bywalcy

A teraz do rzeczy. Skandynawia zyskała u nas miano najpiękniejszego miejsca na świecie przede wszystkim ze względu na cudowne krajobrazy. Wszędzie jest niesamowita przestrzeń i natura. Z kolei miasta zachwycają bardzo starymi kamieniczkami, kolorami i niepowtarzalnym klimatem. To tyle jeśli chodzi o podobieństwa. A co wyróżnia kraje, które odwiedziliśmy?

DSC03744
Górski strumień

Szwecja

Kraj leżący w centrum Skandynawii. Jest pełen lasów, jeleni i pustych dróg, po których jeżdżą głównie samochody marki Volvo i trochę amerykańskich klasyków. Przy drogach, na nieogrodzonych podwórkach, stoją czerwone drewniane domki, a co jakiś czas też rząd skrzynek pocztowych – taka niby poczta dla okolicznych mieszkańców. Godzinami można wpatrywać się w zachodzące nad jeziorami słońce lub przechadzać się po uliczkach Sztokholmu czy Goteborga. Podczas takiego spaceru nie można odmówić sobie oferowanych przez lokalne sklepiki smakołyków.

DSC02790
Zachód słońca
DSC02758
Domek w tradycyjnych barwach
DSC03784
Skrzynki pocztowe w Szwecji
DSC04196
Manufaktura czekolady
DSC04197
Wyśmienita czekolada z manufaktury

Szwedzi nie są najbardziej gadatliwym i otwartym na obcych narodem, ale po chwili rozmowy okazuje się, że mają w sobie bardzo dużo życzliwości i pogody ducha. Szczególnie dobrze wspominamy spotkanie z nimi w Torsang. Najpierw Pan sprzedający ogrooomne i wyśmienite lody (chcemy jeszcze raz!) uciął z nami miłą pogawędkę. Później staruszka, która prowadziła malutkie muzeum motoryzacji z mnóstwem ciekawych eksponatów, opowiedziała nam fascynujące historie o sobie i jej mężu. Wszystko co znajdowało się w muzeum uzbierali sami. (To srebrne pudełko na prawym zjęciu to bardzo stara kasa robiąca charakterystyczne „dzyń!”)

DSC03224
Muzeum motoryzacji (1)
DSC03218
Muzeum motoryzacji (2)

Warto wspomnieć, że Szwedzi bardzo cenią sobie:

  • bezpieczeństwo – przy każdym jeziorze znaleźć można przynajmniej kilka kół ratunkowych
  • uczciwość – przy wiejskich drogach stoją „samoobsługowe sklepiki” z pojemniczkiem na pieniądze.
DSC03199
Koło ratunkowe przy jeziorze
DSC03307
Sklepik samoobsługowy

Norwegia

Kraj z kilkoma drogami – dosłownie. Pozostałą przestrzeń zajmuje kilka miast i góry, góry, góry, a do tego sporo wody. Widoki zapierają dech w piersiach i żadne zdjęcie nie jest w stanie tego oddać. Mieliśmy okazję wejść na kilka szczytów i z góry obejrzeć całe to piękno… oraz zobaczyć śnieg (w lipcu!).

DSC03981
Wysoko w górach
DSC03986
Chatka dla turystów w górach
DSC03988
Lodowiec
DSC04103
Widok z góry w Norwegii
DSC03683
Bergen

Dania

O tym kraju nie opowiem zbyt dużo, ponieważ odwiedziliśmy tylko Kopenhagę. Trzeba przyznać, że dorównuje stylem pozostałym miastom skandynawskim. Żeby się do niej dostać trzeba pokonać bardzo długi most (my przyjechaliśmy tym od strony Szwecji), który połączony jest z tunelem i wyspą. Około 8 km samej drogi otoczonej morzem. Taka przejażdżka dostarcza ciekawych doznań.

DSC04257
Most łączący Szwecję z Danią
DSC04324
Kopenhaga

Skrócona wersja opowieści o Skandynawii dobiega końca. Wkrótce na blogu pojawi się relacja z kolejnej podróży na północ, tym razem nieco dalszej. Wszystkim, którzy jeszcze nie są pewni czy warto wybrać się w te rejony możemy śmiało powiedzieć: „warto!”.

Do zobaczenia 🙂

Jedna myśl na temat “Skandynawia po raz pierwszy – początek wielkiej miłości

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s