Przygotowanie samochodu do podróży

Dzisiaj wpis trochę inny, mniej widokowy, ale również podróżniczy i mam nadzieję bardzo praktyczny. Jak zapewne zdążyliście się zorientować, nasze podróże zazwyczaj staramy się organizować samochodem. Daje nam to poczucie wolności i niezależności. Jednocześnie w każdym miejscu na ziemi mamy kawałek swojej własnej podłogi i dachu pod którym możemy się schronić, w razie czego przespać itd. Jednak samochód, żeby dawać poczucie bezpieczeństwa musi być w pełni sprawny i przygotowany do podróży. Poniżej przedstawię kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę przed podróżą samochodem, tak aby przebiegała ona jak najprzyjemniej.

Jednocześnie jest to swoiste rozpoczęcie wątku motoryzacyjnego na naszym blogu, który mam nadzieję będzie kontynuwany.

Wybór odpowiedniego auta

O moich samochodowych faworytach do przemieszczania się po świecie zrobię jeszcze oddzielny wpis. Ale jeżeli wiecie że wasze auto psuje się jeżdżąc po okolicy co 1000 kilometrów, to raczej wypuszczanie się nim na wyprawę 5000, czy 10000 km może być ryzykowne. Chyba że lubicie i umiecie to auto naprawiać, to żaden problem –więcej przygód. Pamiętajcie tylko, żeby zabrać ze sobą części i narzędzia, bo na odludziu może być o nie ciężko.

Znajomość budowy swojego samochodu (chociaż niewielka)

Naprawdę warto odrobinę postudiować budowę samochodu przed długą podróżą. Porozmawiać z mechanikiem kiedy oddamy samochód do serwisu, popatrzeć na niego od spodu kiedy będzie na podnośniku (na samochód, nie mechanika). Można też poczytać o działaniu najważniejszych mechanizmów. Nie każdy musi być złotą rączką, ale kiedy w dalekiej podróży coś się dzieje z autem, a my domyślamy się co to może być, to jesteśmy dużo spokojniejsi. Wiadomo czy usterka jest poważna, czy raczej błaha. Czy trzeba już teraz wzywać pomoc, czy można dojechać jeszcze trochę. A może wystarczy coś przymocować drutem, albo taśmą? Oczywiście, najlepiej gdy umiemy wykonać podstawowe czynności serwisowe w swoim samochodzie i myślę że przy naprawdę długich i wymagających podróżach warto poświęcić czas na nauczenie się tego.

DSC06066

Przegląd przed wyjazdem

Przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić cały samochód. Czy to samodzielnie, czy odstawiając do mechanika. Warto przy tym poinformować go, że wybieramy się na wyprawę X tysięcy kilometrów. Jest to o tyle ważne, że przed długą podróżą sporo części wymienia się na wyrost. Jeżeli klocki hamulcowe mają wystarczyć na kolejne 10 tysięcy kilometrów, a my chcemy przejechać coś koło tego, to trzeba je wymienić przed podróżą. To samo tyczy się oleju, elementów zawieszenia, rozrządu i innych części eksploatacyjnych. Lepiej wykosztować się u nas na miejscu, niż mieć przykrą niespodziankę gdzieś daleko od domu.

Sprawne wyposażenie

Przed wyjazdem sprawdźmy działanie wszystkich świateł, wycieraczek, urządzeń na pokładzie samochodu. Przepalona żarówka może być pretekstem do niechcianej kontroli policyjnej, a nie zbierające odpowiednio wody wycieraczki mogą mocno ograniczać widoczność podczas opadów deszczu. Sprawdźmy też ciśnienie w oponach – za niskie zwiększy nam spalanie, za wysokie przyspieszy zużycie opon. Warto też skontrolować poziom oleju w silniku, oraz innych płynów eksploatacyjnych. Nie zapominajmy też o płynie do spryskiwaczy! Czysta szyba to podstawa komfortowej i bezpiecznej jazdy.

DSC06068

Dodatkowe wyposażenie

Sprawdźcie czy macie w swoim aucie podstawowe narzędzia, podnośnik, gaśnicę, trójkąt, kamizelki odblaskowe dla każdego pasażera (wymagane w niektórych krajach), apteczkę i zapasowy zestaw żarówek. Warto również mieć ze sobą koło zapasowe – najlepiej pełnowymiarowe. Ja jeszcze polecam mieć w aucie uniwersalny wkrętak z wymiennymi końcówkami, młotek, kombinerki, drut, paczkę trytytek, power-tape i nóż. No i oczywiście jeżeli wiecie co się często psuje w waszym aucie weźcie ze sobą części.

Czystość

Warto przed wyjazdem umyć samochód, a przynajmniej szyby. Można go też nawoskować (jeżeli macie taką możliwość) dzięki temu dłużej utrzyma czystość. Dzięki woskowi także lakier pozostanie bardziej odporny na uszkodzenia spowodowane gałęziami czy odpryskującymi kamieniami. Warto też przed wyjazdem odkurzyć wnętrze, tak żeby w środku było przyjemnie – przynajmniej przez pierwsze godziny lub dni wyprawy.

Dokumenty

Pamiętajcie o tym, żeby na czas wyjazdu mieć aktualne badanie techniczne i ubezpieczenie OC. Jeżeli wybieracie się do krajów poza UE warto u ubezpieczyciela pobrać zieloną kartę – międzynarodowe potwierdzenie ubezpieczenia OC.

Aktualne mapy

Jeżeli jeździcie z GPS’em – zaktualizujcie go przed podróżą. Jeżeli wolicie mapy – kupcie nową mapę obszaru na który jedziecie. Na pewno dzięki temu będzie mniej stresów po drodze. No chyba że lubicie się czasem zgubić – tak jak my. Ale my lubimy się potem znaleźć, a bez aktualnej mapy bywa z tym ciężko.

Muzyka i dobry nastrój.

Jeżeli lubicie słuchać muzyki, załadujcie coś swojego ulubionego do samochodowego odtwarzacza, uzbrójcie się w uśmiech i ruszajcie w drogę. My bez muzyki podróżować nie potrafimy, zawsze bierzemy ze sobą duużo utworów zgranych na USB. Myślę że na temat naszej ulubionej muzyki do podróżowania też zrobimy oddzielny wpis. Nie wiem nawet czy nie stały kącik, bo trochę kusi mnie do szerszych opisów czy recenzji różnych płyt.

Szerokiej drogi!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s