Kawa w Amsterdamie

Wydawałoby się, że jeśli jesteś w kraju europejskim i masz ochotę na kawę to bez problemu znajdziesz miejsce, w którym możesz się jej napić. Szukasz po prostu czegoś co wygląda jak kawiarnia i ma szyld z napisem typu kaffe/coffee/cafe itd. Jednak w Amsterdamie nie jest już tak łatwo. A przynajmniej my łatwo nie mieliśmy. Dlaczego?

Jak wiadomo bardzo popularnymi turystycznie miejscami są tam tzw. coffee shop’y. Jak sama nazwa wskazuje są to takie sklepiki z trawką, marihuaną czy jakkolwiek to nazwać. Na pewno nie można powiedzieć, że to kawa. Takie lokale to na tyle znane zjawisko, że szukając miejsca z kawą odrzuciliśmy każdy coffee shop. No dobrze, więc co innego? Cafe! Szukamy więc „Cafe”. Okazało się, że nie było trudno i w polu widzenia było kilka takich miejsc. Podeszliśmy więc bliżej jednego, potem drugiego, trzeciego. Słabo. To wcale nie kawiarnie, a raczej bary. Miejsca, w których może i dostaniesz jakąś kawę, ale przede wszystkim lokale te serwują jedzenie. I piwo. Na pewno daleko im do klimatu oczekiwanego od miejsca, w którym chcesz posiedzieć z kawką i pogadać z drugim człowiekiem.

Rozpoczęliśmy więc dalsze poszukiwania i ku naszemu zaskoczeniu znaleźliśmy miejsce, w którym serwowano kawę! Rozpoznaliśmy je po napisie „tea and coffee…”. Nie pamiętam dokładnie nazwy, ale wskazywała na to, że lokal mieści się w części starego kościoła. Rzeczywiście był do niego „przyklejony”. Bardzo klimatyczne miejsce! Usiedliśmy na pięterku, w pomieszczeniu z gramofonem i wypiliśmy coś w rodzaju kakao oraz herbatę. Kawa też była, ale w międzyczasie zmieniły nam się potrzeby. Spacerując później po Amsterdamie zwracaliśmy uwagę na nazwy lokali wyglądających jak kawiarnie (było ich trochę). Nazywały się… różnie. Każda inaczej.  Coffee place, coffee house, tea and coffe i tak dalej. Ważne, aby było słowo „kawa”, ale nieważne z czym występuje. Ciekawe zjawisko. Ale za to jakie odkrycie!

DSC08801

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s